• servishaberi@gmail.com
  • 05074440292

HABER DETAYI

30 Haziran 2019 17:49

OPod Künk Evler

OPod Künk Evler

Hong Kong’ta evlerin çok pahalı olması sebebiyle insanlar daha uygun fiyatlı evler bulmaya çalışıyor. Bu durum da ortaya yepyeni girişimlerin çıkmasını sağlıyor. Onlar biriyse OPod Tube Housing, yani boru evler.

Hong Kong’ta mimarlık yapan James Law, bu beton drenaj borularının içini şık bir dizaynla stüdyo daireye çevirdi. 9.3 metrekare olan boru evler, Hong Kong’ta fahis fiyatlara satılan ve kiralanan “kubik evler”den çok da küçük değil. Hatta daha şık ve kullanışlı.

James Law, şantiyede çalıştığı sırada sıralı halde gördüğü fırtına ve yağışlara dayanıklı olan drenaj borularının düzenini Hong Kong’taki binaların içine benzetti ve fikir ortaya böyle çıkmış oldu.

OPod dairelerin iç alanı çok kullanışlı olarak tasarlanmış. Her iki tarafında cam kapılar olan daireler, katlanır yatağa, ahşap zemine, raflara ve bir koltuğa sahip. Klima, mikrodalga fırın, buzdolabı bulunan OPod dairelerin iki cam kapısından biri de banyo ve tuvalete açılıyor.

Tıpkı stüdyo daireler gibi yalnız yaşayanlar ve öğrenciler için uygun bir alan. Mimar James Law da düşük gelirli öğrenciler için aylık 400 dolar gibi bir fiyata kiralanabileceğini belirtiyor. Dairelerin inşa edilmesinin maliyetiyse 15 bin dolar.

Kalabalık bir arkadaş grubunun toplanması için, gün yapmak için ya da evin içinde top oynamak isteyenler için çok uygun bir ortam olmasa da başını sokacak uygun maliyetli bir ev isteyenler için alternatif bir çözüm olmuş.

Hong Kong’taki uçuk ev kiraları, bu fiyatların karşılığını veremeyen kirli ve yıkık dökük binalar yerine bu daireleri kiralayacak olan insanlar kendi aralarında ayrı bir mahalle oluşturabilir.

Evet, belki dünyanın en güzel, en geniş evleri değil ama en azından şık, samimi, minimal ve uygun fiyatlı.

Bahçekent ve Bahçeşehir içinde bu tip projeler düşünülebilir mi? Konu ile alakalı yorumlarınızı bekliyoruz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.