• servishaberi@gmail.com
  • 05074440292

HABER DETAYI

2 Temmuz 2019 19:54

Sebze Bahçesi Nasıl Kurulur?

Sebze Bahçesi Nasıl Kurulur?

Sebze Bahçesi Nasıl Kurulur? Bahçekent komşularımız için araştırdık.
Sebze bahçesi nasıl kurulur öğrendikten sonra lezzetli sebzeleri keyifle yetiştirmeniz kolaylaşacak. Bahçede sebze yetiştiriciliğine yeni başlayanlar için rehber niteliğindeki tüyolara mutlaka göz atın.

Bahçede yetişen taze sebzelerin tadına hiç bakmadıysanız ( ne yazık ki birçok insan bunun tadına varamıyor), bu sebzelerin tatlı, sulu ve canlı dokuları sizi kendilerine hayran bırakacaktır. Kesinlikle taze sebzeler gibisi yoktur, özellikle de eğer onları kendiniz yetiştirirseniz! Bunu da rahatlıkla yapabilirsiniz. Tabi önce bazı şartları sağlamanız gerekiyor. (Bu içerik de ilginizi çekebilir.)

Doğru Konumu Seçin
Bahçeniz için iyi bir yer seçmek kesinlikle çok önemli. Ortalama bir lokasyon, ortalama sebzeler anlamına gelir.

İşte iyi bir konum seçimi için birkaç ipucu:

1. Güneş alan bir ortam
Çoğu sebze günde en az 6 saat doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyuyor. Ne kadar fazla güneş ışığı alırlarsa; hasat daha fazla, sebzeler o kadar büyük, lezzetleri ise o kadar iyi oluyor. Bu yüzden ekim yapmadan önce o alanın yeterli güneş ışığı alıp almadığına dikkat etmeniz gerek.

2. Kaliteli toprak seçimi
Bitki kökleri genellikle yumuşak toprağa daha kolay nüfuz ettiği için kaliteli toprağa ihtiyaç duyuluyor. Toprağı kompostla zenginleştirmek gerekli besinleri sağlarken, doğru drenaj şartlarını oluşturarak suyun üstte toplanmamasını veya suyun hızlı bir şekilde topraktan uzaklaşmamasını sağlayabilirsiniz.Toprak ürünleri kategorisine göz attın.

3. Kararlı bir ortamda bitki
Bitkileri sellere müsait veya kuraklığa meyilli yerlerde yetiştirmeyi kimse tercih etmez. Tıpkı güçlü rüzgârların bitkilere zarar vereceği alanlardan kaçınmak gibi. Bu nedenle bitki yetiştireceğimiz ortamın, o koşullarda yaşamlarını sürdürüp sürdüremeyeceğine emin olmalısınız.

Ekim Miktarı Ve Zamanı Önemli
Yeni başlayanların yaptığı en yaygın hatalardan biri çok fazla tohum ve fideyle, zamanından erken ya da geç ekim yapmak. Tüketilebilecek miktardan fazla ekim yapmak ve ekim zamanını ayarlayamamak şüphesiz ürün veriminizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle bahçe planlamanızı yapmanız gerekiyor.

Sebze bahçeniz için yaklaşık 5×3 metre yeterli olacaktır. Bahçenizi 11 sıra genişliğinde ve her sıra 3 metre uzunluğunda olacak şekilde ayarlayıp, güneşten tam anlamıyla yararlanabilmek için sıraların kuzeye ve güneye doğru bakmalarını sağlayarak, bitki gelişimi için en uygun koşulları oluşturabilirsiniz.

Her mevsimde birden fazla ürün verebilen sebzeler arasında fasulye, pancar, havuç, lahana, alabaşlar, marul, turp, ıspanak ve şalgam bulunur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.